Automatyczne układy aplikowania środków smarnych w przemyśle budowlanym to odpowiedź na problemy, jakich mogą dostarczać nieodpowiednio zabezpieczone elementy maszyn i koparek. Systemy centralnego smarowania Liebherr to produkty stworzone z myślą o sprzęcie własnej produkcji, które doskonale sprawdzają się również w urządzeniach innych marek. Wysoka jakość komponentów oraz długa tradycja jednego z liderów niemieckiego rynku to gwarancja udanego zakupu i satysfakcji z użytkowania.
Historia firmy Liebherr
Nazwa firmy jest od zawsze kojarzona z maszynami budowlanymi, a jej historia rozpoczyna się w 1949 r. w powojennych Niemczech. Hans Liebherr wraz z zespołem swoich inżynierów jest pomysłodawcą i twórcą pierwszego żurawia wieżowego TK 10, który można było transportować na plac budowy, co całkowicie zrewolucjonizowało budownictwo na całym świecie.
Zadzwoń
Dziś firma, choć jest najbardziej kojarzona z koparkami, ma olbrzymi asortyment różnorodnych produktów i działa w wielu obszarach szeroko rozumianego przemysłu. Mobilny układ centralnego smarowania to artykuł odpowiadający potrzebom rynku. Jego wykonanie i wykończenie to przykład najwyższego profesjonalizmu i wyraz myśli technicznej producenta.
Podstawowe zalety układów centralnego smarowania
Oprócz ograniczenia kosztów eksploatacji sprzętu, polegającego na zmniejszeniu ilości środków smarnych i rzadszych naprawach czy konserwacjach, główną zaletą jest efektywniejsze wykorzystanie urządzeń i ich większa wydajność. Substancja jest dostarczana bezpośrednio w miejsca narażone na największe obciążenia i tarcie, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie elementów. Najwyższa precyzja eliminuje ryzyko zatarcia, a nawet pęknięcia komponentów, a co za tym idzie przestojów wynikających z naprawy awarii.
Centralne smarowanie Liebherr gwarantuje również oszczędność czasu i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Rezygnacja z ręcznego dawkowania nie tylko zmniejsza ilość wykorzystywanego materiału, ale również nie powoduje przestoju w pracy maszyn. Ogranicza też potencjalne urazy, jakie mogą zdarzać się zatrudnionym przy wchodzeniu na lub pod koparkę czy inny sprzęt.
Smarowanie Liebherr w koparkach
Optymalne wykorzystanie układu w koparkach dotyczy szczególnie sworzni ramion i wysięgników. To elementy najbardziej narażone na przeciążenia oraz zatarcia. Podczas prac budowlanych naturalne jest zapylenie elementów oraz dostawanie się do nich drobin ziemi i kamieni, co może skutkować poważnymi awariami. Centralne smarowanie Liebherr przez regularne pompowanie nowej ilości środka oczyszcza części, wypychając zanieczyszczania wraz z resztkami poprzednio dostarczonej substancji.
Budowa układu centralnego smarowania
Najbardziej efektywny jest system wyposażony w sterownik umieszczony najczęściej na zestawie, który pozwala operatorowi koparki na kontrolowanie działania układu. Lampki alarmowe informują o zablokowaniu jednego z komponentów, który można od razu oczyścić.
Zadzwoń
Głównym elementem centralnego smarowania Liebherr jest pompa. Do niej jest podłączony rozdzielacz rozprowadzający środek do poszczególnych przewodów dozujących substancje do wybranych punktów maszyny. Element dawkuje substancję po kolei do wszystkich przewodów, zapewniając optymalne działanie sprzętu.
Ryzyka związane z działaniem smarowania Liebherr
Jak każdy system, także układ centralnego smarowania Liebherr może ulec awarii. Najczęstszym powodem jest umieszczenie zbiornika pompy w miejscach narażonych na uderzenie, co może skutkować pęknięciem. Istotne jest również napełnianie pojemnika przez specjalny zawór napełniający, co pozwala uniknąć dostania się do wewnątrz zanieczyszczeń, jakich jest wiele na placu budowy, i które mogą doprowadzić do zatarcia się niektórych elementów maszyny.
Równie ważne jest sprawdzenie przed pracą drożności wszystkich przewodów doprowadzających środek smarny – ich częste blokowanie może skutkować zużyciem się komponentu i koniecznością jego wymiany. Najlepszym rozwiązaniem będzie okresowy serwis systemu u autoryzowanego przedstawiciela, który szybko będzie w stanie określić powód jego wadliwego działania.
Zobacz więcej: